Sõnaga „fliis” seostub tavaliselt mõnus pehme ja soe materjal. Kangas, mida me kutsume fliisiks, on üldjuhul tehtud polüestrist. Plastik ei pruugi fliisi katsudes olla esimene mõte, aga just nii see tegelikult on – fliis on plastik. See on sama materjal, mida kasutatakse plastpudelite valmistamiseks. Eelnev jutt käib siis sünteetilise fliisi kohta. Praeguseks on olemas ka looduslikumaid fliise. Mina kasutan oma kostüümide tootmiseks siiski sünteetilist fliisi.
Fliisi ajalugu
Fliisi lugu sai alguse varastel seitsmekümnendatel Yvon Chouinard,i lemmik kampsunist, mis oli küll soe, aga märjaks saades raske, kuivas aeglaselt ja seda oli raske puhastada. Mees oli muide mägironija ja tegeles ka muu ekstreemspordiga. Nii hakkas ta otsima materjali, mis oleks paremate omadustega. Kord leidis ta ühest Kanada poest akrüülist karvakanga, mis nägi kohutav välja ja lõhnas pahasti, aga omadustelt oli lootustandev. Nii jõudis mees Malden Millsi juurde.
Fliis sai alguse Massachusettsist 1979. aastal, kui Malden Mills (praegu Polartec LLC) ja Patagonia (Yvoni, kes tahtis omale uut paremast materjalist kampsunit, ettevõte) arendasid uue kerge tugeva koheva kanga, mis oli mõeldud matkima ja isegi ületama villast. Fliis ongi oma nime saanud lamba karvkatte järgi. Malden Millsi tegevjuht Aaron Feuerstein keeldus tahtlikult fliisi patenteerimisest, võimaldades nii paljudel tootjatel seda materjali toota ja nii hakkas fliis kiiresti ja laialdaselt levima. Malden Mills registreeris siiski PolarFleece’i kaubamärgina Ameerika Ühendriikide Patendi- ja Kaubamärgiametis 6. oktoobril 1981.
Eriti populaarseks sai fliis 1990ndatel.
Fliisi omadused
Fliis on soe ja pehme (eriti pehme on udustatud sisepind), kui panna fliisi välispind vastu nahka, siis see ei tundu üldse nii pehme. Fliis märgub halvasti, sest see on ikkagi plastik. See-eest kuivab fliis kiiremini kui enamik looduslikest kiududest tehtud materjalid.
Fliis ei kortsu ega hargne (just töötlemise lihtsuse tõttu valisin mina selle materjali).
Fliis on piisavalt hingav
Aga tekitab kergesti staatilist elektrit.
Fliisi on kerge pesta.
Kuidas siis fliisesemeid pesta?
Polüesterfliisi pesemine on lihtne, seda võib pesta tavalise pesuprogrammiga, kuid on mõned asjad, millele tasub tähelepanu pöörata.
Fliisi võiks pesta koos teiste sünteetilisest materjalist esemetega, sest see võib ajada karva.
Fliis ei tõmba pesus kokku.
Peske fliisesemeid pahupidipööratult, et vähendada karvade ja tupsude kinnijäämist välispinnale. Fliis on materjal, mis võtab väga hästi kõik võimaliku enda külge ja nendest pole lihtne vabaneda. Mina rullin kõik oma tooted enne väljasaatmist üle, aga olen kindel, et päris puruvaba pole neist ikka ükski.
Pesuloputusvahend võib vähendada staatilise elektri kogunemist.
Kuivatage fliisi õhu käes, mitte pesukuivatis.
Fliisi pole vaja triikida, aga kui seda ikkagi on väga vaja teha, siis temperatuuriga mitte üle 100 kraadi. Plastik hakkab kergesti sulama.
Fliistoodete hooldus lühidalt
Õrn masinpesu 40°C,
pleegitamine keelatud,
trummelkuivatamine keelatud,
triikimine kuivalt kuni 100°C,
keemiline eripuhastus lubatud.